Server StackOverflow uspořádal velkou anketu mezi ajťáky z celého světa. Letos se jí účastnilo 64 tisíc vývojářů z celého světa. V jakém programovacím jazyku vývojáři nejraději kódují? Jak to mají s home office a jaké mají vzdělání? Tohle a mnoho dalšího se dozvíš v našem blogu.

Potřebuje vývojář magisterský diplom? Ne tak docela

Tři ze čtyř dotázaných vývojářů má bakalářské a vyšší vzdělání. Je ale vzdělání opravdu tak důležité? Každý třetí vývojář-profesionál souhlasí s tvrzením, že formální vzdělání nebylo pro jejich kariérní úspěch nejdůležitější.

Devadesát procent dotázaných vývojářů se totiž považuje za samouky. Univerzita je pouze jednou částí jejich vzdělání, které chápou komplexně.

Vývojáři se učí celý život i zdánlivě rutinní prací, kterou vykonávají dnes a denně v zaměstnání.

Ajťáci zkrátka musí držet tempo s dobou. Pro učení doporučují online kurzy, samostudium s knihami a vypracovávání úloh, prezenční večerní kurzy nebo účast na open-source projektech.

IT asi není až tak špatný job

StackOverflow také zjišťoval, jak jsou vývojáři v práci spokojení. Podle dat to vypadá, že do práce chodí vyloženě rádi.

  • Každý desátý vývojář je v práci naprosto spokojený.
  • Úplnou nespokojenost s prací vyjádřilo v anketě pouhé jedno procento dotázaných.
Většina vývojářů je s prací spokojená. Zdroj: https://insights.stackoverflow.com/survey/2017

Mají snad ajťáci nějaký tajný recept, díky kterému se do práce těší? Kdepak. Není to žádná věda.

Tři ze čtyřech dotázaných vývojářů nevnímá kódování jako práci, ale jako svého koníčka.

Ke spokojenosti v práci přispívá také časová flexibilita v IT. Více než 60 % vývojářů pracuje alespoň jeden den v měsíci ze svého domu a každý desátý vůbec nechodí do práce a má permanentní home office.

Jen si to představ. Žádné dojíždění, žádný kancl, ale pohodlné křeslo u vlastního počítače ve tvém obýváku. Jsi pánem svého času. Kdo by to nebral?

Na ENGETO Python kurzy chodí i úplní začátečníci. Nejšikovnější na konci odcházejí s vlastní aplikací.

Který programovací jazyk je stále oblíbenější? Python!

Slovo Python se v anketě StackOverflow objevuje hned několikrát. Python se umístil v pětici nejpoužívanějších programovacích jazyků a letos předstihl PHP.

Absolutní prvenství letos Python získal v kategorie the most wanted language.

Python je jazyk, který chtějí letos vývojáři používat víc než kterýkoliv jiný. Vloni se přitom Python v kategorii the most wanted language Python umístil na čtvrtém místě. Python tedy není jen the most wanted programovací jazyk, ale také skokan roku.

Popularita Pythonu navíc roste již několik let. V roce 2013 to byl nejoblíbenější programovací jazyk pro 22 % vývojářů, letos je to nejoblíbenější programovací jazyk pro každého třetího dotázaného. Naopak oblíbenost dalších široce užívaných programovacích jazyků, jako C# nebo C, klesá.

Python hackathon? To je spojení, které na profi i začínající ajťáky působí jako magnet.

Python je pro ajťáky-nováčky jak dělaný

Jestli chceš začít s IT a jako první programovací jazyk zvolíš Python, uděláš dobře. Jeho syntaxi (=gramatiku programovacího jazyka) se rychle naučíš a díky krátkým příkazům brzy přijdeš na to, že práce v Pythonu je rychlá a efektivní.

Můžeš se třeba přihlásit na Python kurzy, které začínají koncem listopadu v Brně a Praze.