Nikdy nebyla lepší chvíle začít kariéru v IT. My to v ENGETO víme už poměrně dlouho a tuto zprávu se snažíme rozšířit do světa. Je ale IT opravdu tak perspektivní obor? Mají se ajťáci tak dobře, jak se povídá mezi lidmi? Podívej se na následující čísla.

V Česku je zoufalý nedostatek odborníků v IT

Podle dat Českého statistického úřadu pracuje v ČR v odvětví informačních technologií na 160 000 lidí. To rozhodně není malé číslo. Mnohé personální agentury se nicméně shodují, že IT firmám chybí až 20 000 dalších ajťáků.

Zdroj: Český rozhlas

Čím je to způsobeno? Podívej se kolem sebe. Spousta zařízení se digitalizuje a ekonomové píší stohy článků na téma robotizace. Tento trend tlačí poptávku po ajťácích směrem nahoru. V Česku ale počty ajťáků příliš nerostou. V posledních letech dokonce klesá počet studentů vysokoškolských oborů spojených s informatikou. Pracovní trh přitom potřebuje úplný opak — masový nárůst těchto studentů.

Proto ENGETO nabízí job-ready kurzy, díky kterým můžeš získat práci v IT poté, co zvládneš náš kurz. Třeba ten, co za chvíli začíná v Praze. Na detaily se můžeš podívat tady.

Ajťáci jsou placeni zlatem

Víš, co znamená nedostatek zkušených ajťáků pro celé IT odvětví? Well, tušíš správně, všechno je to o penězích.

Nezáleží, jestli máš dvacetileté zkušenosti nebo jsi začal programovat před rokem. Ajťáci všech úrovní mají vyšší než průměrnou mzdu v Česku. A to dlouhodobě. Podívej se, jaký byl v minulém desetiletí rozdíl mezi průměrnou mzdou v Česku a tou v IT odvětví.

Zdroj: Český statistický úřad

Je to docela rozdíl, nemyslíš? Například v roce 2007 bral průměrný ajťák téměř 160 % průměrné české mzdy. A trend pokračuje i v posledních letech, jak se můžeš přesvědčit v následujícím obrázku. V roce 2015 měl průměrný ajťák na výplatní pásce téměř o 20 000 víc než průměrný český zaměstnanec.

Zdroj: Český statistický úřad. Kvůli odlišné metodice se liší výpočet průměrné mzdy v tomto a předcházejícím obrázku.

Dynamický růst mezd v IT sice zbrzdila globální ekonomická krize, která vypukla v roce 2008. IT sektor se nicméně poměrně rychle vzpamatoval a nyní mzdy opět rostou. Podle výzkumu společnosti Hays vzrostly mzdy v IT v roce 2016 meziročně o 5 %. Data z roku 2017 zatím nejsou k dispozici, ale vzhledem k rekordnímu výkonu české ekonomiky bude tento vzrůst pravděpodobně ještě vyšší.

Být ajťákem se vyplatí

Společnost Česko v datech spočítala, že v letech 2002–2014 se po očištění inflace zvýšily mzdy v IT odvětví o 75 %. V dalším lukrativním odvětví — bankovnictví a pojišťovnictví — byl vzrůst “pouhých” 54%.

Dlouhodobému vývoji mezd v IT se věnoval také Český rozhlas.

Zatímco v roce 2002 byl průměrný plat IT zaměstnance o 7 tisíc korun vyšší než průměrná mzda v Česku, v roce 2016 už to bylo o 17 tisíc víc.

Tak co, už věříš, že ajťáci se nemají špatně? Chceš mezi ně taky patřit? Zanedlouho otevíráme prezenční Linux kurz Praze. To by mohl být pro začátek kariéry v IT správný krok!