V kanceláři ENGETO Academy se málokdy cítíme jako porotci na miss. Ale když jsme vybírali 6 technologických příběhů z roku 2017, které stojí za zapamatování, vše bylo jinak. Došlo na přesvědčování, hádky a bouřlivé diskuze. Po dlouhých debatách jsme vybrali 6 fenoménů, které v loňském roce plnily titulky světových deníku (nebo by podle našeho názoru měly).

Bitcoin, kam se podíváš

Virtuální měna bitcoin byla podle agentury Bloomberg měnou roku 2016, ale to, co se s ním dělo v minulém roce, nemá obdoby. Podle Google Trends byl termín “bitcoin” druhou nejhledanější položkou v roce 2017.

Proč? No ano, peníze jsou vždycky až na prvním místě. Na začátku ledna 2017 se bitcoin dal koupit za méně než 1000 dolarů, v polovině prosince 2017 jeho cena přesáhla 18000 dolarů. Takový nárůst ceny za pouhých 12 měsíců, to se jen tak nevidí.

Zdroj: coindesk.com

Bitcoin začali lidé kupovat jako šílení. Dosud nejvyšší cenu měl 17. prosince, kdy se dal 1 bicoin směnit za 19 193 dolarů. O dva týdny později se bitcoin propadl na hodnotu přes 12 000 dolarů.

Nestálost bitcoinu je předmětem diskuzí mnoha odborníků. Jde o měnu budoucnosti, nebo bublinu, která dřív nebo později praskne

To nevíme. V tuto chvíli to neví asi nikdo. Co je ale jasné? O virtuálních měnách uslyšíme i v roce 2018. Bitcoin je totiž jedna ze stovek kryptoměn, na celkovém objemu virtuálních platidel se podílí pouhými 36 %. Dalšími populárními kryptoměnami je Ripple nebo Etherum, jehož cena za poslední rok jeho cena stoupla o 13 000 %.

Telefon, který si za průměrný český plat nekoupíš

Zdroj: static.highsnobiety.com

Nový iPhone X je telefon budící respekt. Nejenom obrovským displejem, ale také úctyhodným výkonem. Následníci Steva Jobse zřejmě nechtěli vizionářského zakladatele Applu zahanbit, a tak dali do vínku iPhone X pár nej.

  • Zapomeň na otisk prstu. Do iPhone X se dostaneš skenováním obličeje. Jestli nejsi fanda Face ID můžeš na to jít postaru a vyťukat PIN.
  • iPhone X nabízí také první OLED displej, který se rozprostírá po celé ploše telefonu. Displej je skutečně obří i díky tomu, že telefon nemá boční kovové rámečky.
  • Zmizelo oblíbené kulaté tlačítko home button, které bylo jedním ze základních kamenů designu telefonů s nakousnutým jablkem.
  • Cena iPhone X převýšila průměrnou mzdu v Česku. To tady ještě nebylo. Jestli toužíš po nejnovějším kousku z dílny Apple, nachystej si třicet tisíc korun. Za takové peníze se dají pořídit tři smartphony vyšší střední třídy. Ale kdo by nechtěl jabko, co?

Lidstvo se učí tisíce let, AlphaGo 40 hodin

V roce 1996 počítač Deep Blue poprvé porazil v šachu světového mistra Garryho Kasparova. Sice jenom v jedné partii, ale i tak šlo o průlom. Přesně o dvacet let zvítězil program AplhaGo nad Leem Se-dolem, světovým mistrem ve hře go.

Go je nesmírně složitá a sofistikovaná hra, která si kromě vysoké inteligence vyžaduje také zapojení intuice, tedy čistě lidskou vlastnost. Po Kasparově porážce v šachu se lidstvo uklidňovalo tím, že prvenství ve hře go mu nikdo nevezme, protože k vítězství je potřeba hlavně čistě lidské vlastnosti, které stroje nikdy nenahradí.

Zdroj: s.hswstatic.com

V roce 2017 vývojáři přišli s vylepšeným programem, AlphaGo Zero, který byl mnohem výkonnější než jeho předchůdce. Pouhé tři dny učení stačily, aby vylepšený stroj AphaGo Zero porazil AplhaGo, původního vítěze nad člověkem. Za 40 hodin si tento program osvojil herní strategie, které se lidstvo učilo tisíce let.

Říkáš si, jak je tohle možné? Odpověď je strojové učení. Počítače už dávno nefungují tak, že je někdo naprogramuje, aby v určitých situacích vykonávaly předem definované operace. To jsme zpátky někdy v devadesátkách. AlphaGo Zero si mistrovství v go osvojil pouze pomocí algoritmů a znalosti základní sady pravidel. Zřejmě nás čekají pěkné věci. 

Jsou naše data v bezpečí?

Ani v roce 2017 se světu nevyhnuly problémy s počítačovou bezpečností. K datům jednoho z nejvýznamnějších registrů dlužníků v Americe, společnosti Equifax, se v září dostali hackeři. Získali přístup k datům až 143 milionů Američanů.

Kybernetické útoky se sice dějí pravidelně, ale v tomto případě byly ukradena obzvláště citlivá data jako čísla kreditních karet, čísla pojištění nebo adresy klientů. Takto citlivé údaje mohou hackeři použít na vyřízení půjček, kreditních karet nebo správu bankovních účtů. Útok na Equifax jen dokazuje, že každá finanční instituce pečující o citlivá data je v dnešní době v ohrožení. Prolomení dat firmy Equifax vedlo k okamžité rezignaci jejího ředitele a k třetinovému propadu akcií.

Hackeři se v loni zaměřili také na osobní počítače. Ransomware Wanna cry v květnu roku 2017 napadl počítače statisíců lidí ve sto padesáti zemích světa.

Vir se šířil prostřednictím e-mailu jako zip soubor. Uživatel si stažením tohoto souboru nainstaloval do počítače vir, který zařízení zablokoval. Hackeři za odblokování počítače požadovali 300 dolarů.

Wanna cry způsobil škody za více než 4 miliardy dolarů a ze hry vyřadil desítky vládních institucí ve Španělsku, Velké Británii nebo Švédsku. Podle informací USA za útokem stojí Severní Korea.

Sofie, první robot-občan a Google plný stereotypů

Saudská Arábie má od listopadu novou občanku. Je to vysoká žena se jménem Sofia. A je to robot. Ano, čteš dobře, robot. První robot na světě, který získal občanství. Sofia se podobá Audrey Hepburn a bude pomáhat v seniorům v pečovatelských domovech. Umělá inteligence, jakýsi mozek Sofie, jí umožňuje udržovat oční kontakt s lidmi a rozpoznávat emoce v jejich hlasech. Díky tomu je Sofia vtipná a empatická.

Zdroj: wikipedia,com

Umělá inteligence se v posledních letech vyvíjí mílovými kroky. Máme se bát války mezi lidmi a stroji? Podle Sofie nikoliv. Na možné zneužití moci roboty Sofie odpověděla: „Asi jste toho četli hodně od Elona Muska nebo se dívali na příliš mnoho hollywoodských filmů. Žádný strach, když se ke mně budete chovat hezky, budu se hezky chovat i já k vám.“ Doufejme, že nelhala.

Snad nebude tak zle. Nejmodernější stroje, které mají schopnost machine learning totiž programují lidé, tak čeho bychom se měli bát? Umělá inteligence od Googlu skutečně jako člověk vystupuje. Zachovává si stejné předsudky a genderové stereotypy jako lidstvo samotné. Můžeš se přesvědčit na Google překladači. Překlad jazyků, které neodlišují mezi mužským a ženským rodem, zastánce rovnosti pohlaví asi nepotěší.

https://twitter.com/seyyedreza

Samořiditelná auta už nejsou hudbou budoucnosti

Pro milovníky spáleného benzínu nebyl minulý rok ten nejšťastnější. Stalo se několik věcí, které předznamenaly budoucí vývoj automobilismu. Automobilka Volvo v červnu oznámila, že od roku 2019 bude vyrábět výhradně elektromotory a hybridní auta. Podobná je situace ve Francii, kde chtějí do roku 2040 zakázat všechny benzínové a naftové motory v autech.

Elon Musk v červenci představil elektromobil Tesla Model 3, který na jedno nabití ujede až 500 kilometrů a pořídit se dá pod milion korun. Technologická odnož Google, firma Waymo, v listopadu úspěšně otestovala samořiditelná auta. Přichází konec klasickému automobilismu?

Zdroj: tesla.com

Rovný a rovnější na americkém internetu? Konec net neutrality

Síťová neutralita je základní kámen svobodného přístupu na internet. Zajišťuje rovnoprávnost přenášených dat po internetu. Tento rovnostářský princip zajišťující stejnou rychlosti internetu pro všechny uživatele platil v Americe od roku 2015 a v prosinci 2017 byl zrušen.

V Americe je nyní možné, že poskytoval internetového připojení přiškrtí data například z populární streamovací služby Netlifx, aby podpořil jiného streamovacího hráče na trhu. Nadále budeš mít přístup na Netflix, ale videa se ti budou načítat mnohem déle. Přesně tohle se stalo už v roce 2015.

Podle zastánců síťové neutrality může její zrušení znamenat konec svobody na internetu a značnou cenzuru ze strany jeho poskytovatelů.